• YARIM ALTIN
  4.389,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  20,3984
  % 1,51
 • € EURO
  21,9285
  % 1,54
 • £ POUND
  25,5882
  % 1,98
 • ¥ YUAN
  2,8814
  % 1,35
 • РУБ RUBLE
  0,2514
  % 0,58
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.951,35
  % 3,83

En İyi Çimento Hisseleri 2023 Yılının En Popüler 5 Çimento Hissesi

En İyi Çimento Hisseleri 2023 Yılının En Popüler 5 Çimento Hissesi

Borsa İstanbul’da çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin çimento hisseleri şunlardır: Akçansa, Nuh Çimento, Bursa Çimento, Oyak Çimento ve Konya Çimento gibi.

Çimento hisseleri, inşaat sektörüyle yakından ilişkilidir. İnşaat sektörünün gelişmesi, çimento şirketlerinin satışlarına pozitif yönde etki edebilir. Özellikle, hükümetlerin altyapı projeleri gibi büyük inşaat projeleri başlatması, çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin talebinde artışa neden olabilir.

Ancak, çimento sektörü değişken bir sektördür. İnşaat sektörüyle birlikte, yurt içi ve yurt dışı ekonomik koşullar, faiz oranları, döviz kurları, enerji fiyatları, hammadde maliyetleri gibi faktörler de çimento hisselerinin fiyatlarına etki edebilir.

Çimento hisselerinin getirisi yüksek olabilir, ancak bu yatırımın riski de yüksek olabilir. Bu nedenle, yatırım kararı vermeden önce, yatırım hedeflerinize uygun bir risk değerlendirmesi yapmanız ve gerekli araştırmaları yapmanız önerilir. Ayrıca, yatırım yapmadan önce bir yatırım danışmanından veya finansal uzmanlardan destek almanız yararlı olabilir.

1- OYAK Çimento (OYAKC) Hisse Senedine Genel Bakış

Oyak Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., çimento ve hazır beton üretimi ve satışı yapmaktadır. Şirketin çimento fabrikaları İzmir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Ayrıca, yurt dışında da faaliyet göstermektedir.

Oyak Çimento

Oyak Çimento, Türkiye’nin önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirket, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 kalite sertifikalarına sahiptir. Ayrıca, şirketin özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlarla kapasite artırımına gittiği bilinmektedir.

OYAKC hisse senedi, Borsa İstanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe işlem görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihinde açılış fiyatı 27.40 Türk Lirasıdır.

2- KONYA Çimento (KONYA) Hisse Senedine Genel Bakış

Konya Çimento Sanayii A.Ş., çimento ve hazır beton üretimi yapmaktadır. Şirketin çimento fabrikaları Konya, Mersin ve Adana’da bulunmaktadır. Ayrıca, şirketin ihracat faaliyetleri de bulunmaktadır.

Konya Çimento, Türkiye’de faaliyet gösteren önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirketin sahip olduğu tesisler modern teknolojiye sahiptir ve yüksek kalitede üretim yapmaktadır. Ayrıca, şirketin, yurt dışında da birçok ülkeye ihracat yaptığı bilinmektedir.

Konya çimento

Konya hisse senedi, “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe işlem görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihinde açılış fiyatı 3.260,90 Türk Lirasıdır.

3- AKÇANSA (AKCNS) Hisse Senedine Genel Bakış

Akçansa, Türkiye’nin Konya ve Oyak gibi önde gelen çimento üreticilerinden biridir. Şirket, Türkiye’nin çimento sektöründe faaliyet gösteren Sabancı Holding ve Heidelberg Cement Group’un ortak girişimidir. Şirketin çimento üretim tesisleri İstanbul ve Çanakkale’de bulunmaktadır.

Akçansa’nın ana faaliyet alanı çimento üretimi ve satışıdır. Şirket ayrıca hazır beton, agrega ve çimento bazlı diğer ürünlerin de üretimini yapmaktadır. Akçansa, Türkiye’nin dört bir yanındaki inşaat projeleri için çimento ve diğer ürünleri sağlamaktadır. Ayrıca, şirketin, yurt dışında da birçok ülkeye ihracat yaptığı bilinmektedir.

AKCNS hisse senedi, Borsa istanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe işlem görmektedir. Hisse senedinin 16 Şubat 2023 tarihli açılış fiyatı 68,05 Türk Lirasıdır.

4- NUH Çimento (NUHCM) Hisse Senedi ve Şirket Bilgileri

NUH Çimento, 1966 yılında Niğde’de kurulmuştur ve o günden bu yana Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet göstermektedir. Şirket, çimento üretimi, ambalajlama, depolama, ihracat ve ithalat faaliyetlerinin yanı sıra, ilgili yan sanayi ürünlerinin de üretimini yapmaktadır.

NUH Çimento, 5 çimento fabrikası, 1 öğütme tesisi, 1 ambalajlama tesisi, 1 santral, 2 hazır beton tesisi ve 3 maden ocağı ile Türkiye’nin en büyük çimento üreticilerinden biridir. Şirket ayrıca, Türkiye’deki çimento üreticileri arasında en düşük karbondioksit emisyon oranına sahip fabrikalardan birini işletmektedir. NUH Çimento, yurt dışında da birçok ülkeye ihracat yapmaktadır.

Nuh Çimento Fabrikası

NUHCM hisse senedi, son dönemde oldukça iyi performans göstermiştir. Ancak, yatırım yapmadan önce şirketin finansal durumu, piyasa koşulları ve sektör trendleri gibi faktörleri dikkate almanız önemlidir. 16 Şubat 2023 açılış fiyatı 125,40 Türk Lirası olup, Bir gün öncesinde %10 gibi bir yükseliş göstermiştir.

5- Bursa Çimento (BUCIM) Hisse Bilgileri

Bursa Çimento Sanayii A.Ş. merkezi Bursa’da bulunmaktadır ve hisse senedi Borsa İstanbul’da “İnşaat, Malzeme ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sektöründe işlem görmektedir. Şirketin hisse senedi kodu “BUCIM” dir.

Bursa Çimento Sanayii, çimento üretimi, ambalajlama ve satışı faaliyetlerinde bulunmaktadır. Şirket ayrıca, beton santralleri ve hazır beton üretimi yapan bir yan kuruluşu da bulunmaktadır. Bursa Çimento, hem yurt içinde hem de yurt dışında müşterilere hizmet vermektedir.

Bursa Çimento

Bursa Çimento, 1966 yılında kurulmuştur. Şirketin çimento üretim kapasitesi yıllık 1,5 milyon ton civarındadır. Şirket, yatırımları ve operasyonları ile çevre dostu bir çimento üreticisi olarak tanınmaktadır.

BUCIM hisse senedi, Borsa İstanbul’da işlem gören bir hisse senedidir. Şirketin performansı, çimento sektöründeki diğer şirketlerin performansı, makroekonomik faktörler, piyasa koşulları ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. BUCIM hisse senedi, özellikle inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için bir alternatif olabilir. Hissenin 16 Şubat 2023 tarihli açılış fiyatı 6,49 Türk Lirasıdır.

Çimento Hisse Senetlerinde Yükseliş

Çimento şirketleri, Kahraman Maraş’ta meydana gelen büyük depremin ardından yükselişe geçti. Yükseliş, vatandaşların tepkisini çekmişti. Depremin ardından bir çok hissede düşüş yaşanırken, çimento hisselerinde tavan fiyatlara varacak kadar yükselişler meydana gelmişti. Bu durumun ardından 5 hisseye kısıtlama kararı getirilmişti. Borsa İstanbul tarafından KAP aracılığıyla yapılan açıklama şu ifadelere yer verilmişti :

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AFYON.E, AKCNS.E, BUCIM.E, NIBAS.E ve NUHCM.E payları 08/02/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/03/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BIST

Açıklamaya göre 7 Mart tarihine kadar kısıtlama getirilen şirketler ise aşağıdaki gibidir.

 1. Nuh Çimento (NUHCM) 
 2. Niğbaş Niğde Beton (NIBAS) 
 3. Bursa Çimento (BUCIM)
 4. Akçansa Çimento (AKCNS)
 5. Afyon Çimento (AFYON)

Borsada 1 Haftalık Aranın Ardından Ciddi Yükselişler

Deprem sebebiyle borsada işlemler 1 hafta süreyle kapatılmıştı. 15 Şubat 2023 tarihinde tekrardan işlemlere açılan Borsa İstanbul’da hisse senetlerinde tavan fiyatlara varacak kadar yükselişler gözüktü. Özellikle çimento hisselerinin yükselişlerine devam ettiği ve diğer hisse senetlerinin de bu yükselişe ayak uydurduğunu söylemek mümkün. Çimento hisselerinin dışında diğer hisse senetlerinin yükselmesinin ana sebeplerinden bir tanesi de 14 Şubat 2023 tarihinde bir çok şirketin hisse geri alım açıklamasıdır. Hangi şirketlerin geri alım açıkladığına göz atabilirsiniz.

 

2023 Yılında Hisse Geri Alımı Yapan Şirketler

Borsada Yükselişlerin Ana Sebepleri Nelerdir

Borsada genel anlamda yükselişlerin sebepleri çok çeşitli olabilir ve birçok faktörün etkisi altında gerçekleşebilir. Bazı yaygın sebepler şunlardır:

 1. Ekonomik büyüme: Ekonomideki büyüme ve canlılık, şirketlerin büyüme potansiyellerini artırır ve bu da yatırımcıların hisse senetlerine olan taleplerini artırır.
 2. Faiz oranları: Düşük faiz oranları, borçlanma maliyetlerini düşürür ve şirketlerin büyüme ve yatırım yapma potansiyelini artırır.
 3. Şirket Performansı: Şirketin başarılı finansal sonuçları, büyüme potansiyeli, yeni ürünlerin çıkışı gibi faktörler yatırımcıların şirketin hisse senetlerine olan güvenini artırabilir.
 4. Politik istikrar: Siyasi ve sosyal istikrar, yatırımcıların ülkeye ve şirketlere olan güvenini artırır.
 5. Dış faktörler: Dünya piyasalarındaki genel yükseliş trendleri, emtia fiyatlarındaki artış, jeopolitik risklerin azalması gibi dış faktörler de hisse senetlerinin yükselmesine neden olabilir.

Hisse senetleri ani yükselişler yaşayabilirler çünkü birçok faktör birleşerek hisse senetlerine olan talebi aniden artırabilir. Örneğin, bir şirketin beklenenden daha iyi bir mali performans sergilemesi, yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi veya bir başka şirketle birleşmesi, hisse senetlerine olan talebi artırabilir ve hisse senetlerinin değerini yükseltebilir. Benzer şekilde, bir sektörde beklenmeyen bir gelişme, tüm sektör hisselerine olan talebi artırabilir ve bu da hisse senetlerinin değerini artırabilir. Bunun yanı sıra, yatırımcıların büyük alımları veya spekülatif hareketler gibi sosyal etkileşimler de hisse senetlerinin değerini aniden yükseltebilir.

 

Sitemizde yer alan yazılar yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakla birlikte, sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.