• YARIM ALTIN
  4.397,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  20,5794
  % 0,39
 • € EURO
  22,2344
  % 0,61
 • £ POUND
  26,0084
  % 0,71
 • ¥ YUAN
  2,9104
  % 0,71
 • РУБ RUBLE
  0,2587
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  572522,120
  % 2,81
 • BIST 100
  4.951,35
  % 3,83

Petkim Nedir Petkim Hisse Nereden Alınır PETKM Hisse Güvenli mi 2023

Petkim Nedir Petkim Hisse Nereden Alınır PETKM Hisse Güvenli mi 2023

Petkim hisse, Petkim şirketinin halka sunulmuş hisseleridir. Petkim, Türkiye Petrolleri tarafından 1965 yılında kurulan ve 2008 yılında özelleştirilerek Socar’a devredilen petrokimya şirketidir. Benzen, etilen, polipropilen üretmektedir. Petkim şirketine ait alt kuruluşlar arasında Petlim ( Limancılık sektöründe faaliyet göstermekte ) ve Petkim SK ( TBF 1. Ligde mücadele eden basketbol kulübü ) bulunmaktadır.
Şirketin sahibi %51 Socar, %49 halka açık olarak gözükmektedir. Aralık 2021 verilerine göre şirketin toplam çalışan sayısı 2.377 kişidir.

Petkim hisse

PETKİM TARİHÇESİ

 • 1965 : Petkim ilk yatırım faaliyetlerine kauçuk üretimiyle başlayıp ardından etilen, polietilen, klor alkali ve pvc üretimiyle devam etmiştir. Tüm bu üretimler İzmit Yarımca’da gerçekleşmiştir.
 • 1971 : Çanakkale’de plastik üretim tesisleri açıldı.
 • 1976 : Türkiye’de otomotiv sektörünün hareket kazanmasıyla birlikte, Petlas lastik sanayi A.Ş kurularak yerli otomobil lastiği üretimi başladı
 • 1985 : Yarpet A.Ş ve Alpet A.Ş adında Petkim’e bağlı ortaklık haline getirilen Yarımca ve Aliağa tesisleri 1989 yılında özelleştirilerek TOKİ’ye bağlandı.
 • 2001 : Petkim’e ait Yarımca tesisleri özelleştirme kararı ile 60 milyon dolar karşılığında Tüpraş A.Ş’ye devredildi.
 • 2008 : 30.05.2008 tarihinde özelleştirme işlemleri tamamlanan şirket,168 milyon 500 bin dolar bedelle Socar Turkey tarafından satın alındı. Şirketin %10’luk hissesi kamuya ait kalmaya devam etti.

PETKİM HİSSE ALINIR MI

Petkim hisse senedi (Petkm) son zamanlarda performans bakımından yatırımcıyı yoran şirketlerden bir tanesi olmuştur. 2023 ocak başı itibarıyla 21 Türk lirası seviyelerine kadar yükselen petkm hisse, 15.02.2023 canlı borsa petkm fiyatı 12,89 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. %20’ye varan bir düşüş oranı ile belirtilen tarihler arasında en çok düşüş sergileyen kağıtlardan biri olmuştur. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşının etkileri sayesinde enerji krizinin patlak verdiği dönemde hisse senedinde ciddi artışlar olmuştur. Savaşın son dönemlerde etkisinin azalması petkm hisse alınır mı sorusunun da yatırımcılar tarafından sıkça sorulmasına yol açtı. Finansaliz olarak yatırım tavsiyesi vermemekle birlikte, Petkm almadan önce mutlaka sektörün diğer hisselerine göz atmalı ve analizini iyi yapmanız gerektiğini hatırlatırız. Petkm hisse, petrol, kimya ve gaz sektörünün en ucuz hissesi durumunda yer almaktadır.

Petkim Uzun Vadede Ne Olur Petkim Hisse Senedi Fiyatı Nedir

Petkim hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir ve şirketin sermayesi paylarının satın alınmasına olanak tanır. Hisse senetleri satın alarak Petkim’in finansal performansından doğrudan yararlanma imkanı sunmaktadır. Ancak, hisse senedi yatırımı her zaman risk içermektedir ve hisse senedi fiyatları piyasa koşulları, şirketin finansal performansı ve ekonomik faktörler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Her yatırımın riski bulunmaktadır ve Petkim hisse senetleri de bu konuda bir istisna değildir. Yatırımcılar, Petkim hisse senedinin gelecekteki performansı hakkında tahmin yapmadan önce şirketin finansal raporlarını ve piyasa analizlerini incelemelidir. Ayrıca, yatırım stratejilerinin ve hedeflerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, risk yönetimi ve portföy çeşitlendirme gibi faktörler de yatırım kararlarının verilmesinde önemli rol oynayabilir. 2023 yılında uzun vadede yatırımcısını sevindirmesi beklenen kağıdın, petrol ve gaz sektöründe talebin artmasıyla fiyatlarında ciddi artışların ön görüldüğü söylenmektedir. 2023 şubat ayının 15. gününde hisse fiyatı 12.89’dur.

Petkim Canlı Borsa ve Borsa İstanbul Petkim

Borsada canlı veriler, yatırımcıların piyasa hareketlerini ve fiyat değişikliklerini anlık olarak takip etmelerine olanak tanır. Bu veriler, yatırımcıların piyasa dinamiklerini ve trendlerini anlamalarına yardımcı olur ve borsada yapılan yatırımların doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda, canlı veriler yatırımcıların güncel piyasa durumunu ve fiyat hareketlerini anlamalarını ve hızlı karar vermelerini kolaylaştırır.

Petkim Canlı borsa, piyasalardaki hızlı değişiklikler nedeniyle daha da artmıştır. Piyasalardaki ani fiyat hareketleri ve ekonomik gelişmeler, yatırımcıların hızlı ve doğru kararlar vermelerini gerektirir. Canlı veriler, yatırımcıların bu hızlı kararlar vermelerine yardımcı olur ve onları piyasalardaki değişikliklere anında cevap vermelerine olanak tanır.

Ayrıca, borsa İstanbul Petkm canlı verileri yatırımcıların portföylerini sürekli olarak izlemelerine olanak tanır. Bu veriler, yatırımcıların portföylerindeki hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarının değerini anlık olarak görmelerine yardımcı olur ve bu sayede yatırımlarının performansını ve risklerini daha iyi anlamalarını sağlar.

Sonuç olarak, borsada canlı veriler yatırımcılar için önemli bir araçtır ve yatırım kararlarının verilmesinde doğru ve hızlı bir şekilde piyasa hareketlerini ve ekonomik gelişmeleri takip etme imkanı sağlar. Yatırımcılar, borsada yapacakları yatırımları planlarken ve bu yatırımlarını takip etmek isterlerse canlı verilerden yararlanmalıdır.

Petkim canlı borsa ile hisse senedinin fiyatlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Petkim hisse senedi anlık olarak 12.89 – 13 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Anlık işlemlerde doğru verilerden yararlanmanın önemli olduğu hisse senetlerini takip edebilmek için, canlı borsa sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sitemizde yer alan yazılar yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakla birlikte, sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.